Επιστροφή στην Σουηδία φόρουμ

μετοίκηση στη Σουηδία

Δημοσιεύτηκε σε φόρουμ Σουηδία

καλημέρα σας ,
λόγω της κατάστασης στην Ελλάδα , σκέφτομαι σοβαρά να εγκαταλείψω τη χώρα με την οικογένειά μου ( παντρεμένος με 1 παιδί).
Πιστεύετε πως η Σουηδία προσφέρεται για μια νέα αρχή , για ένα καλύτερο μέλλον για το παιδί μου;
Υπάρχει δυνατότητα άμεσης εργασίας για Έλληνες (μιλάμε Αγγλικά) σε Ελληνικές επιχειρήσεις;
Υπάρχει κάποια οργάνωση από την Ελληνική κοινότητα για υποδοχή και ενημέρωση ;

ευχαριστώ

Πηγαίνετε στο προφίλ του Διαγραμμένος χρήστης

  • Πηγαίνετε στο προφίλ του Τόνυ Έκκλησιάρχης

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Γενικά η Σουηδία ούτε τόσο πλούσια είναι ούτε τέλεια χώρα.Για να εργαστείς σήμερα στην Σουηδία πρέπει να μιλάς απαραίτητα πολύ καλά σουηδικά.Γενικώς δεν δίνουνε ευκαιρίες σε ξένους εύκολα.Για να μάθεις την γλώσσα σοβαρά,αν πετύχεις στα τεστ δηλαδή θα σε πάρει απο 2 ως 4 χρόνια.

    Το να μιλάς Αγγλικά δεν χρησιμεύει απολύτως πουθενά.

    Ακόμη και οι Έλληνες φοιτητές αποφεύγουνε Σκανδιναβικές χώρες γιατί πολύ απλά δεν σου δίνουνε ευκαιρίες αν δεν ομιλείς την γλώσσα τους.

    Επίσης το κόστος ζωής είναι πολύ υψηλότερο από την Ελλάδα.Αν ήμουν στην θέση σου θα έψαχνα για Ανγγλία,Αμερική,Αυστραλία η Καναδά.

  • Πηγαίνετε στο προφίλ του ευη παπαδοπουλου

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Kαλησπερα !

    Ναι η χωρα προσφερεται για μια καινουργια αρχη ! Ομως οι ελληνες δεν βοηθουν και πολυ και η εκμαθηση σουηδικων ειναι απαραιτητη . Για τα παιδια το μελλον ειναι λαμπρο !
    Ομως θελει πολυ προσπαθεια και αν θα τα καταφερετε η οχι ειναι κατι τελειως υποκειμενικο ! Εξαρταται αποκλειστικα απο τις δικες σας δυναμεις και γνωσεις και φυσικα χρειαζεται και τυχη ! Η Σουηδια ειναι μια τελεια πλουσια χωρα που σεβεται τους πολιτες !
    Το αν θα το προσπαθησετε ομως και αν θα τα καταφερετε εξαρταται αποκλειστικα κιι μονο απο εσας ! Καλη τυχη !

  • Πηγαίνετε στο προφίλ του ευη παπαδοπουλου

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Γεια
    Ειμαι η Ευη μενω στην Στοκχολμη περιπου ενα χρονο με τον αντρα μου και τον γιο μας.
    Δεν ξερω αν καταφερες να ερθεις Σουηδια . Αν χρειαζεαι πληροφοριες μπορω να βοηθησω με οτι εχω μαθει . Παντως οι ελληνες εδω δεν βοηθανε και πολυ . Αξιζει ομως τον κοπο γιατι ειναι φοβερη χωρα. Τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο την κολαση της ελλαδας. Στο φορουμ γραφτηκα σημερα.

    Φιλικα
    Ευη

Δημοσίευση νέας απάντησης