• Elisa Malliaraki

    :)

    Δημοσιεύτηκε από  Elisa Malliaraki σε φόρουμ Σουηδία 

    Η δική μου περίπτωση ήταν λίγο διαφορετική. Επισκέφτηκα για πρώτη φορά τη Σουηδία ως τουρίστρια και ενθουσιάστηκα με το σύστημα και τον τρόπο ζωής. Αργότερα γνώρισα το σύντροφό μου,που είναι Σουηδός...κι έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω να μεταναστεύσω. Έμαθα τη γλώσσα και πήγα σε συνεντέυξεις. Αλλά από τη μια έχω τη δουλειά μου εδώ και δεν τολμάω να την αφήσω...κι από την άλλη έχουμε τόσες διαφορές στη νοοτροπία που δεν ξέρω αν εκεί θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένη...

    Δεν θα έλεγα ότι δε μας θέλουν. Γενικά τα μέσα ενημέρωσης και η πολιτική γραμμή της χώρας είναι "αλληλεγγλυη,αλληλοσεβασμός,ανθρώπινα δικαιώματα". Αυτή η πολιτική όμως,έχει φέρει στη Σουηδία πολλούς ξένους,με αποτέλεσμα ο μέσος πολίτης να αρχίσει να γίνεται ρατσιστής. Όχι απαραίτητα με τους Έλληνες,γενικά με τους ξένους.
    Αυτό που εισέπραξα εγώ ως ρατσισμό ήταν κάποια περιστατικά,τόσο εδώ (Σουηδός τουρίστας άρχισε να μου λέει τα κλασικά "Εμείς σας ταΪζουμε,μας χρωστάτε" κλπ) όσο κι εκεί. Εκεί ορισμένοι είχαν ένα υποτιμητικό ύφος,χωρίς απαραίτητα να πούν κάτι προσβλητικό και στη δουλειά που πήγα για συνέντευξη φάνηκε καθαρά ότι θα προσπαθούσαν να με "εκμεταλλευτούν" (επαγγελματικά) για να βγάλω εποχιακή δουλειά,ενώ η θέση ήταν μόνιμη...
    Αυτό που θέλει προσοχή είναι ότι λόγω της διαφορετικής νοοτροπίας έχουν και πολύ διαφορετικό τρόπο να εκφράζονται και για να αποφύγεις παρεξηγήσεις πρέπει να καταλάβεις τι εννοούν πίσω από τις λέξεις.
    Εσείς πώς και διαλλέξατε τη Σουηδία ως προορισμό?

Δημοσίευση νέας απάντησης

Άλλες απαντήσεις