• Elisa Malliaraki

    :)

    Δημοσιεύτηκε από  Elisa Malliaraki σε φόρουμ Σουηδία 

    Ναί... Ακριβώς αυτό το άκυρο είναι που πονάει. Κι εγώ άλλη εντύπωση είχα για τους Έλληνες του εξωτερικού,αλλά κατέληξα να ακούω ελληνικά στο μετρό και στο δρόμο και όχι απλά να μη δίνω σημασία,αλλά να προσπαθώ να τους αποφύγω...

    Σε κάθε περίπτωση,η Σουηδία είναι ακόμα καλή χώρα να πάει κανείς. Για μένα βέβαια,ακόμα καλύτερη είναι η Νορβηγία. Ασύγκριτα καλύτεροι μισθοί και συνθήκες και ακόμα δεν υπάρχουν τόσοι ξένοι ώστε να δημιουργηθούν ρατσιστικές τάσεις. Είναι μια χώρα με πραγματική άνθιση της οικονομίας.
    Θα έχω το νου μου κι εγώ αν δω κάτι ενδιαφέρον. Έχετε κάποια προϋπηρεσία που να με βοηθήσει να προσανατολιστώ στο ψάξιμο? Επίσης,όλοι οι ιστότοποι που σας έστειλα έχουν και αγγλικά,για να γίνει ευκολότερη η αναζήτηση. Και κάτι σημαντικό:αποφύγετε να ψάξετε δουλειά σε μεγάλες πόλεις. Η Στοκχόλμη και το Γκέτεμποργκ είναι πάντα οι πρώτοι προορισμοί,έχουν μεγάλο πληθυσμό,μεγάλο ανταγωνισμό και...καθόλου σπίτια. Και καθώς η ενοικίαση σπιτιού στη Σουηδία γίνεται με...επετειρίδα,μπορεί να μη βρείτε σπίτι ποτέ ή να είναι σε εξωφρενικά υψηλή τιμή...
    Θα είμαστε σε επαφή και περιμένω να με ενημερώσετε αν βρείτε κάτι,θα χαρώ πολύ!

Δημοσίευση νέας απάντησης

Άλλες απαντήσεις